DRUGIE OBLICZE LUSTRA

Comments:DISQUS_COMMENTS

DRUGIE OBLICZE LUSTRA

Było sobie stare lustro schowane gdzieś za komodą, nikt się już w nim nie przeglądał, a ono nie oglądało świata.

Pewnie całkiem by się zniszczyło, gdyby nie szalony pomysł pewnej Joanny...Było sobie stare lustro schowane gdzieś za komodą, nikt się już w nim nie przeglądał, a ono nie oglądało świata. Było zapomniane i nikomu nie potrzebne, z rysami i plamami, bo było już stare. Pewnie całkiem by się zniszczyło, gdyby nie szalony pomysł pewnej Joanny, która postanowiła dać mu nowe oblicze i marzenie lustra by znów przeglądał się w nim świat spełniło się.

Tak trochę bajkowo zaczęłam bo to stare lustro, które jest naszym dzisiejszym bohaterem przywodzi mi na myśl baśnie jak Królewna śnieżka czy Alicja w krainie czarów. Jest coś wyjątkowego w starych lustrach, ciekawe co i kto siew nich obijał.
No ale dość tych skojarzeń, bierzemy się do roboty.

Lustro faktycznie stało w naszym domu schowane za jedną z komód i już nie pamiętam skąd się wzięło ( przecież wicie że my ciągle coś zbieramy ;)) i od dłuższego czasu chodził mi po głowie pewien pomysł jak je wykorzystać. Postanowiłam zrobić z niego tacę. Widziałam już kilka takich tac i strasznie mi sie podobały. A że lustro było spore – 38x48 cm potrzebowało solidnej oprawy i tak zrodził się plan, że będzie to taca a moim ukochanym stylu americanfarmhouse. Co to oznacza ?
Że będzie ze starych desek z wyeksponowanymi gwoździami i okuciami.

Znalazłam kilka ciekawych inspiracji w Internecie, ale ceny powalają :( i nie znalazłam połączenia lustra z rustykalnymi deskami.

 

taca almi 1

 

 

taca almi 2

 

 

taca z lustrem

 

Moja będzie za ułamek tej ceny, ponieważ umiem spełniać swoje zachcianki i nie zbankrutować :), więcej o tej umiejętności przeczytacie tutaj.

Co będzie nam potrzebne:

 

jak zrobic tacę

 

 

 1. Po pierwsze – stare lustro
 2. Sklejka o wymiarach lustra – dla mnie wyciął ją Przemek, ale wy możecie kupić sklejkę o dowolnych wymiarach w marketach budowlanych, na miejscu mili panowie z obsługi dotną ją Wam na wymiar .
 3. Stare deski – ma mamy je z rozbiórki starego domu ale możecie do tego wykorzystać deski z palet
 4. Klej uniwersalny- ja użyłam Patex Fix Total (Umożliwia klejenie większości materiałów takich jak: cegłę, ceramikę, płyty pilśniowe, aluminium, sklejkę, kamień, MDF, drewno, twarde PCW-U, szkło, plastik).
 5. Papier ścierny.
 6. Wosk.
 7. Stare okucia meblowe- ja użyłam starych zawiasów, ale wy możecie wykorzystać okucia ze starych mebli lub kupić nowe o rustykalnym wyglądzie.
 8. Stare gwoździe – z tego samego domu. Jeśli nie macie starych zardzewiałych gwoździ użyjcie śrub lub nowych gwoździ z małymi łepkami, a potem obok wbijcie gwoździe tapicerskie, np. takie jak na zdjęciu :

 

gwozdzei tapicerskie 1

 

 

Narzędzia – my mamy cały warsztat już profesjonalnych narzędzi stolarskich, lecz do stworzenia tacy w domowych warunkach wystarczą:

 • Wyrzynarka ręczna
 • Szlifierka oscylacyjna
 • Wkrętarka/Wiertarka
 • Młotek

 

 1. Gdy mamy dociętą na wymiar naszego lustra sklejkę, przyklejamy do niej lustro. Radzę to zrobić na początku a nie na końcu bo nasze deski na brzegi nie będą idealnie równe i mogłoby się zdarzyć, że po przykręceniu ich do sklejki lustro by nam nie weszło.
 2. Wymierzamy deski na brzegi tacy i docinamy.

 

jak zrobić tace 1

 

3. Wymierzamy i wycinamy otwory na uchwyty.Wszystko szlifujemy, by było gładkie i bez drzazg, ale staramy się nie robić tego do "żywego" drewna. Patyna z desek i ślady po owodach są tu główną ozdobą.

4. Papierem ścierny ręcznie szlifujemy wycięte otwory na rączki.

 

 

jak zrobic tacę 3

 

5. Składamy wszystko razem i jeśli mamy grube gwoździe lub śruby to nawiercamy otwory by przy zbijaniu/skręcaniu deski nie popękały. Wszystko ze sobą zbijamy/skręcamy.

6.Przymocowujemy okucia gwoździami lub śrubkami.

 

jak zrobic tace 2

 

 

7. Wykańczamy drewniane elementy tacy woskiem lub olejem wg. uznania. Ja użyłam wosku bezbarwnego, bo chciałam zachować naturalny patynowy kolor desek. Wy możecie deski przyciemnić ciemnym woskiem lub zaolejować

8. Wycieramy lustro i gotowe !!!

 

rustykalna taca

 

 

A teraz ile to kosztowało – nas nie kosztowało nic :) , bo wszystko co zostało użyte mieliśmy w domu lub było z odzysku, ale policzmy ile by to kosztowało, gdybyśmy kupowali wszystko:

- lustro –30 pln (na olx ceny od 20-40 pln)

- klej -20 pln

- sklejka – 10pln ( 50 pln to cena za m2)

- gwoździe - 5 pln

- deski – max 15 pln ( cena za całą paletę na olx )

- okucia – od 1,5 do 15 PLN za sztukę to zależy już od Was

- olej - może być spożywczy - 0 pln

SUMA: 86 pln

 

 

Wyszło tak jak obiecałam dużo taniej niż w sklepie, jak ja to lubię :)

 

Jeśli jesteście ciekawi jak dokładnie powstała nasza taca, to zapraszamy do obejrzenia filmiku (już wkrótce) z jej realizacji na naszym kanale YouTube lub w zakładce VLOG.

 

Mnie moja taca bardzo się podoba. Jest idealnie taka, jaką chciałam, w stylu american farmhouse. Stare deski, okucia i gwoździe dają jej surowości a lustro znowu dodaje delikatności. Taki kontrast bardzo mi odpowiada. Lustro pięknie odbija wszystko co na tacy postawimy, szczególnie ładnie wygląda szkło i metaliczne przedmioty, np. złoty wazonik. Także kwiaty mają podwójną urodę :) .

 

taca rustykala z lustrem

 

taca rustykala z lustrem 3

 

 

taca rustykala z lustrem 4

 

 

taca rustykalna 1

 

taca rustykala z lustrem 6

 

taca rustykala z lustrem 5

 

taca rustykala z lustrem 8

 

taca rustykalna z lustrem

 

I tak lustro dostało nowe życie, drugie oblicze i będzie z nami oglądało świat, świętowało rodzinne uroczystości czy odbijało światło świec przy romantycznych kolacjach na tarasie….

 

Do zobaczenia Kochani!!!

 

A.

More in this category:

« WISIENKA NA TORCIE PISTACJOWE LOVE »

Prawa autorskie

Wszystkie treści, zdjęcia i filmy umieszczone w naszym serwisie, objęte są prawami autorskimi. Rozpowszechnianie, powielanie i wykorzystywanie materiałów zawartych w Naszym serwisie jest zabronione i łamie przepisy prawa, zgodne z Ustawą o Ochronie Praw Autorskich i Prawach Pokrewnych!